12. 5. 2017  studenti naší školy navštívili v Olomouci koncert Alexandrovců, plným současným oficiálním názvem Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova ( autora sovětské i současné ruské státní hymny).

Tento koncert byl jubilejní (v září uplyne 80 let od jeho prvního koncertu v Praze) a vzpomínkový – vzpomínka na tragédii z konce loňského roku, kdy při havárii letadla zahynulo 64 členů souboru. Jejich památce byla věnována píseň Žuravli, na plátno byly při ní promítány fotografie zemřelých členů souboru, většinou mladých krásných lidí.

Před tragickou nehodou měl soubor 186 členů, po tragédii se rozrostl na 286.

Alexandrovci zpívají vojenské písně, operní árie, jazz a církevní vokály. V repertoáru mají asi 2000 skladeb ruské i zahraniční klasiky a moderny. Jako host vystoupila francouzská romská skupina Gypsy 4 Ever.

A jaké byly dojmy a zážitky studentů?

Vystoupení Alexandrovců bylo velmi působivé. Zaujal nás jednak jejich mocný zpěv, ať už šlo o jednotlivce nebo o celý sbor. Také nás zaujala taneční vystoupení, která měla vyšperkovanou choreografii, a tak od publika sklidila zasloužený potlesk.

Myslím, že diváky též pobavila jejich vlastní verze písně Lady Karneval od Karla Gotta. Známé písně Kalinka a Kaťuša rovněž měly úspěch. Koncert jsme si opravdu velmi užili.

Marek Kalinowski, septima

Celý koncert byl ohromný! Měli jsme místa s dobrým výhledem. Líbila se nám připravená videa a připomenutí letecké katastrofy, což nás dojalo. Skvělé bylo také zpracování písně Lady Karneval od Karla Gotta. Mezivstupy tanečníků působily neuvěřitelně. Z celé akce jsme si odnesli skvělé zážitky, například provedení ruské národní písně Kaťuša bylo krásné.

Klára Čeparová,1.A

Koncert předčil naše očekávání. Měli jsme obavy, že se nám nebude líbit, ale všichni byli mile překvapeni. Nespustili jsme oči z tanečníků, kteří byli opravdu skvělí a dodávali celému koncertu energickou jiskru. Byl to neopakovatelný zážitek.

Aneta Ščerbová, 3.A

Výkony celého pěveckého souboru  v čele se svým hlavním sólistou Vadimem Ananěvem nás všechny velice uchvátily. Výjimečnou podívanou však zajistil i taneční soubor, který svými akrobatickými kousky zapůsobil snad na všechny diváky v hale.

Jiří Švec, sexta

Představení bylo velmi zdařilé. Celé vystoupení bylo úžasné, jak zpěv sólistů a sboru, orchestr, tak samozřejmě choreografie tanečníků. Všechny nás překvapila píseň Lady Karneval od Karla Gotta, která byla zařazena do jejich repertoáru. Z celého koncertu jsme si odnesli pravý ruský zážitek. Koncert byl fantastický!

Kateřina Křištofová, 2.A