Výtvarná výstava Lidice 2017

45. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2017

Výstava byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato výstava získala během své historie mezinárodní věhlas a stala se jednou z největších a nejstarších výstav dětské tvorby v Evropě i ve světě.

Výstava je pořádána pod záštitou:

  • ministra kultury
  • ministra zahraničních věcí
  • ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
  • generálního ředitele Českých center
  • předsedy České komise pro UNESCO

Organizace Spojených národů vyhlásila rok 2017 Mezinárodním rokem udržitelného cestovního ruchu pro rozvoj, a proto byl jubilejní 45. ročník soutěže zasvěcen tématu CESTOVÁNÍ.

Hlavní téma soutěžních prací bylo dětem a mladým lidem dobře známé a tak porotci, společně s autory, nahlédli do vesmíru, obletěli, obepluli a objeli celý svět, navštívili řadu kontinentů, viděli nepřebernou řadu krajin, poznali mnoho měst, slavné památky i bohatství rozličných kultur. Nechyběli cestovatelé, průkopníci a objevitelé, mladí výtvarníci nabídli cesty i zážitky z nich, dopravní prostředky, mezi kterými nechyběly automobily, vlaky, lodě či ponorky, letadla, vrtulníky, balóny, různá vznášedla i stroje času. Zapomenuta nezůstala ani zvířata, která často s cestováním souvisí – koně, osli či velbloudi, a zavazadla a předměty, která si s sebou na cesty bereme – kufry, batohy, tašky a cestovatelské pomůcky jako dalekohledy, buzoly či mapy. K vidění byly i galerie a cesty za uměním, cesty virtuální i putování do vlastního nitra.

Z došlého počtu 25 690 exponátů z 83 zemí udělila porota 1 288 ocenění včetně 248 medailí (183 individuálních, 6 za kolektivní práci dětí a 59 školám za kolekce prací) pro 76 zemí.

Při vyhodnocení výsledků 45. ročníku byly oceněny práce z těchto zemí:

Albánie, Argentina, Arménie, Austrálie, Ázerbájdžán, Bahrajn, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Brunej, Bulharsko, Černá Hora, Čína, Egypt, Ekvádor, Estonsko, Etiopie, Filipíny, Francie, Gruzie, Chile, Chorvatsko, Indie, Indonézie, Írán, Itálie, Izrael, Jihoafrická republika, Kanada, Kazachstán, Keňa, Korejská republika, Kosovo, Kyrgyzstán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malajsie, Maroko, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Myanmar, Německo, Pákistán, Palestina, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Singapur, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Španělsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, USA, Uzbekistán, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

České základní školy v letošním ročníku dobře reprezentovaly soubory prací ze ZŠ Červené Pečky (kolekce grafiky i výtvarných objektů), ZŠ Malecí (kolekce fotografií), ZŠ T. G. Masaryka z Opavy (kolekce grafiky a fotografie) a ZŠ Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm (kolekce fotografií i výtvarných objektů, v níž vynikal autobus, který se stal podkladem pro grafiku 45. ročníku). V kategorii speciálních škol byly vysoce ceněny kolekce MŠ Brno Ibsenova ul., ZŠ praktická Brno Vídeňská ul., Centra Arpida České Budějovice a Domova Raspenava, v kroužcích a DDM kolekce Výtvarné dílny Vinohrady Praha 2 (kolekce výtvarných objektů) a v kategorii středních škol Gymnázium Krnov (kolekce suché jehly).

Medaile získaly tyto studentky našeho gymnázia:

Kratochvílová Barbora, 16 let – obrázek

Szmeková Sára, 16 let – obrázek

Medaile škole za kolekci grafiky

Bartoňková Dita, 15 let – obrázek

Michalcová Anna, 15 let – obrázek

Pavesková Nela Jana, 14 let – obrázek

Repková Eliška, 14 let – obrázek

Šlosarová Kateřina, 11 let – obrázek

Všem dívkám blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy v této mezinárodní soutěži.