13. ročník projektu Příběhy bezpráví na Gymnáziu Krnov

  1. 11. žáci 1. A zhlédli dokumentární film o F. Wiendlovi, který v době komunistické totality převáděl na Klatovsku ty, kteří nechtěli žít v totalitním Československu. Film „Šel bych do toho znovu“ kromě odbojové činnosti zachytil i tzv. klatovský proces v roce 1950, v němž byl kromě jiných i F. Wiendl odsouzen na 18 let do vězení, z nichž 10 musel odpracovat v jáchymovských uranových dolech.

V další části celorepublikového projektu, který v listopadu proběhl na 404 dalších školách přihlášených do projektu společnosti Člověk v tísni, přišel za žáky krnovský historik Mgr. Vladimír Blucha, který si připravil zajímavé vzpomínky na dobu protektorátu a opavský odboj.

Součástí programu bylo i seznámení žáků prvního ročníku s dokumentárním filmem o krnovské opoziční skupině Diletant a okolnostmi jeho natočení žáky 4. ročníku, kteří se v loňském roce zapojili do projektu „Z místa, kde žijeme“.

Celá akce zaměřená na moderní dějiny 20. století žáky zaujala a přivedla k zamyšlení, o čem svědčí i uvedené pětilístky. Tento týden se žáci 1. A mohou v hodině dějepisu těšit na pokračování poutavého vyprávění o moderních dějinách Krnovska i Opavska, k němuž dojde díky jejich nelíčenému zájmu i ochotě Mgr. V. Bluchy opět navštívit naše gymnázium.

M. Bachanová

Pamětník

Znalý, důležitý

Vzpomíná, poučuje, vypráví

Nesmíme udělat stejné chyby

Zkušenost

František Wiendl

Ochotný, nebojácný

Ochraňuje, stará se, ukrývá

Obdivuji ho za činy

Hrdina