13. ročník projektu Příběhy bezpráví na Gymnáziu Krnov

1. 11. žáci 1. A zhlédli dokumentární film o F. Wiendlovi, který v době komunistické totality převáděl na Klatovsku ty, kteří nechtěli žít v totalitním Československu. Film „Šel bych do toho znovu“ kromě odbojové činnosti zachytil i tzv. klatovský proces v roce 1950, v němž byl kromě jiných i F. Wiendl odsouzen na 18 let do vězení, z nichž 10 musel odpracovat v jáchymovských uranových dolech.

V další části celorepublikového projektu, který v listopadu proběhl na 404 dalších školách přihlášených do projektu společnosti Člověk v tísni, přišel za žáky krnovský historik Mgr. Vladimír Blucha, který si připravil zajímavé vzpomínky na dobu protektorátu a opavský odboj.

Součástí programu bylo i seznámení žáků prvního ročníku s dokumentárním filmem o krnovské opoziční skupině Diletant a okolnostmi jeho natočení žáky 4. ročníku, kteří se v loňském roce zapojili do projektu „Z místa, kde žijeme“.

Celá akce zaměřená na moderní dějiny 20. století žáky zaujala a přivedla k zamyšlení, o čem svědčí i uvedené pětilístky. Tento týden se žáci 1. A mohou v hodině dějepisu těšit na pokračování poutavého vyprávění o moderních dějinách Krnovska i Opavska, k němuž dojde díky jejich nelíčenému zájmu i ochotě Mgr. V. Bluchy opět navštívit naše gymnázium.

M. Bachanová

Pamětník