Školní kolo biologické olympiády kategorie A a B

V letošním školním roce proběhl již 52. ročník Biologické olympiády. Tato soutěž je vyhlašovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a probíhá pod patronátem České zemědělské univerzity v Praze. Žákům středních škol umožňuje změřit své síly ve znalostech z biologie, prokázat intelektové schopnosti při řešení zajímavých biologických problémů, seznámit se blíže s různými oblastmi biologie a rovněž s lidmi stejných zájmů. Jejím cílem je vyhledávat talenty, rozvíjet jejich nadání, podporovat odborný růst, kreativitu a vytrvalost. Atraktivní formou přibližuje moderní vědu, může usnadnit přijetí na střední či vysoké školy a pomoci při studiu.

Hlavním tématem obou kategorií bylo motto: Když musíš, tak musíš … aneb Odpady
v přírodě
.  Toto téma stojí často na okraji zájmu a v některých oblastech biologie je dokonce přehlíženo. Přesto je to téma široké, rozmanité a hlavně zajímavé. Víte například, jak se masožravé rostliny zbavují nestrávených zbytků potravy? Nebo kdo všechno využije exkrement, který nechal dobytek na pastvině? Na tyto a podobné otázky museli najít odpověď žáci, kteří se v únoru zúčastnili na krnovském gymnáziu školního kola BiO kategorie A (3. a 4. ročník) a kategorie B (1. a 2. ročník). Všichni účastníci školního kola absolvovali náročný teoretický test, prošli praktickou „poznávačkou“ přírodnin a vypracovali praktický laboratorní úkol.

 

Vítěz z každé kategorie bude naše gymnázium reprezentovat v krajském kole této soutěže.

Mgr. Zdeňka Jánová