Filmový festival Jeden svět

V úterý 20. března se studenti 3. ročníků Společenskovědního semináře vypravili do Opavy, aby zde navštívili celorepublikově pořádaný filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Z pestré nabídky filmů jsme si vybrali koprodukční dokument Nic se neodpouští, kterým jsme obohatili ve škole právě probírané téma mezinárodních vztahů a terorismu.

Ve filmu je zachycen příběh jedné z nejstřeženějších žen Francie Zineb, bojovnice proti terorismu a fanatismu a především přeživší redaktorky časopisu Charlie Hebdo, na jehož členy byl v roce 2015 spáchán teroristický útok. Díky dokumentu jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, které v médiích nezazněly.

Po samotné projekci proběhla diskuze s pozvaným hostem, kterým byl v našem případě student místní Slezské univerzity zabývající se lidskoprávní tématikou.

 

A jak se akce líbila samotným studentům?

Film byl velice emotivní. Příběh, který se snažil vypovědět, byl plný emocí a nutil člověka přemýšlet. Pro mě bylo hlavním sdělením to, že svoboda (slova i jakákoliv jiná) není všude samozřejmostí a my bychom ji za samozřejmou také neměli považovat. A je-li to nutné, bránit ji.

Karel Václavek, 3. A

 

Film mne opravdu zaujal. Myslím, že nám dobře přiblížil situaci v Charlie Hebdo, ale i při dalších teroristických útocích. Ve filmu zazněla spousta zajímavých názorů, které určitě musely diváky donutit k zamyšlení nad touto problematikou.

Karolína Vejmolová, septima

 

Film Nic se neodpouští mne zaujal, donutil mě se zamyslet a být vděčná za to, že žiji ve svobodné zemi, mám právo svobodně vyjádřit svůj názor a beze strachu vyjít na ulici. Zaráží mne, co se v dnešním světě děje, jak nelidští umí lidé být a je mi velmi líto všech obětí násilí při válkách, teroristických útocích apod.

Kateřina Kotrlová, septima

 

 

Mgr. Jana Lantová