Poznávací zájezd Berlín – Drážďany

V noci ze středy 5. 12. na čtvrtek 6. 12. nás před poliklinikou čekal autobus, kterým jsme jeli na zájezd do Německa. Podívali jsme se do Berlína i Drážďan, měli jsme možnost vidět v obou městech hned několik důležitých historických památek a zajímavých míst.
Jako první nás v Berlíně uvítala budova Říšského sněmu – Reichstag s netradiční prosklenou kopulí na střeše. Odtud jsme pěšky přešli na Pařížské náměstí s dominantou Berlína, jíž je Braniborská brána. Nedaleko od ní se nachází působivý Památník holocaustu, který jsme si měli možnost projít. Pod slovem „památník“ si nejeden z nás představí obyčejnou mramorovou desku, ale tento památník představovaly betonové kvádry různých rozměrů postavené tak, že tvořily jakési bludiště. Další nezvyklé architektonické prvky jsme viděli na Potsdamer Platz. Vánoční atmosféra nás pohltila na adventních trzích nejen na Alexander Platz (Alexandrovo náměstí). Den jsme zakončili vyhlídkou na televizní věži Fernsehturm vysoké 365 metrů. Po ubytování na hotelu jsme si ještě užili vánočních trhů na náměstí Breitscheidplatz, kde jsme měli také možnost vidět ruiny kostela Gedächtniskirche.
Na druhý den jsme jako první měli možnost prohlédnout si zbytky Berlínské zdi, konkrétně East Side Gallery. Poté následoval přesun autobusem do Drážďan. Cestou jsme ještě navštívili zámek, který jistě všichni známe z pohádky Tři oříšky pro Popelku, Moritzburg. V Drážďanech nás čekala působivá procházka historickým centrem. Prohlédli jsme si Zwinger – slavný komplex několika muzeí, jako je například Gemäldegalerie Alte Meister, což je jedna z nejlepších obrazových galerií v Evropě. Dále pak budovu Saské státní opery Semperoper, barokní královský kostel Hofkirche a významný barokní kostel Frauenkirche. Ani druhý den nechyběla návštěva adventních trhů.
Zájezd se nám opravdu líbil, osobně si myslíme, že takovéto školní akce jsou pro studenty skvělou příležitostí poznávat zahraničí a získávat nové zážitky. Tímto bychom chtěli poděkovat paní Valaškové, paní Kleinové a paní Chudárkové za to, že nám umožnily tento zájezd a zpříjemnily výlet v Německu.
Kateřina Slavíková a Kristýna Ballayová, oktáva