Maraton psaní dopisů 2018

Už se stalo téměř pravidlem, že poslední hodiny ZSV v kalendářním roce bývají netradiční. Opouštíme v nich na chvíli předepsané osnovy a s vervou a chutí se zapojujeme do celosvětové akce bojující za lidská práva – Maratonu psaní dopisů, kterou více než 15 let pořádá Amnesty International.
Women Human Rights Defenders, tak zněl podtitul letošního ročníku Maratonu, který byl tedy věnován zejména ženám bojujícím za lidská práva, ale také všem aktivistům hájícím rovnost pohlaví a sexualit.
Dopisy se psaly pro Nonhle z Jihoafrické republiky, která se snaží ochránit přírodní bohatství své země před ziskuchtivými těžebními společnostmi, pro Atenu z Íránu, jež byla odsouzena k 7 letům vězení za to, že se prostřednictvím sociálních sítí zastávala íránských žen a kritizovala trest smrti. Velký zájem vzbudil také případ mladé maminky a vdovy Gulzar z Kyrgyzstánu, která kvůli opilému řidiči skončila na invalidním vozíku a nyní se snaží ve své vlasti bojovat za práva hendikepovaných, nebo případ městské radní Marielle Francové z Brazílie, jež se zřejmě kvůli svému boji za práva černošských žen a sociálně slabých stala obětí politické vraždy. Porušování lidských práv se bohužel nevyhýbá ani Evropě. Příkladem je Vitalina Kovalová hájící práva LGBT komunity na Ukrajině.
A jak to celé dopadlo? V roce 2014 jsme napsali 161 dopisů, loni od nás do světa putovalo dopisů 190. Letos jsme dopisy museli poslat místo v obálce v krabici, protože jich bylo neuvěřitelných 311. Úžasné je také zjištění, že se akce rozšířila i za zdi naší školy a zapojili se do ní nejenom studenti, ale také jejich rodiče, sourozenci, …
Mockrát děkuji všem, kteří se zúčastnili a obětovali svůj volný čas na pomoc druhým. Zároveň věřím, že naše dopisy, stejně jako v předchozích letech, pomůžou udělat svět lepší.

Mgr. Jana Lantová